Магистърски програми
Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии
Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение: редовна
Минимален
брой ECTS кредити: 90
Ръководител на програмата: доц. д-р Десислава Петрова-Антонова
ФМИ, ул.
Дж. Баучер 5, София 1164
E-mail: d.petrova@fmi.uni-sofia.bg
Зам. ръководител на програмата: д-р Сия Цолова
ФМИ, ул.
Дж. Баучер 5, София 1164
Тел. +359 882 863 981
E-mail: siyat@fmi.uni-sofia.bg
Важният показател за икономически растеж през 80-те години беше качеството на продуктите и услугите, а през 90-те години – ре-инженерингът на бизнес процесите. Определено през последните години основното предимство се получава от иновациите и предприемачеството. Предприемачеството, основано на мобилността на интелектуалния капитал, финансовия капитал и технологиите, е един от основните фактори за постигане на конкурентно предимство. Развиващата се икономика се отличава с иновативни бизнес предприятия и необходимост от развитие на пазари, с обединяване на публичния и частния сектор в хармония, със създаване на глобални конкурентни фирми, които създават добавена стойност не чрез използването на ниското възнаграждение на труда, а чрез икoномика на знанието и иновациите. Програмата "Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии" предоставя на студентите необходимите компетенции за ефективно и ефикасно активно участие в иновативните бизнес процеси и предприемачески компании. Тя следва иновативните модели за обучение в областта на технологичното предприемачество и е предназвачена за желаещи да се обучават в областта на инавациите, предприемачеството и създаване на нови компании:
Програмата
Магистърската програма по Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии предоставя на студентите необходимите компетенции за ефективно и ефикасно активно участие в иновативните бизнес процеси и предприемачески компании. Тя следва иновативните модели за обучение в областта на технологичното предприемачество и е предназначена за желаещи да се обучават в областта на иновациите, предприемачеството и създаване на нови компании: дипломирани бакалаври в научни и инженерни области; предприемачи, които се нуждаят от допълнителни компетенции и ресурси; работещи инженери и специалисти, които искат да започнат собствен бизнес.
Учебен план, Презентация на програмата
Визия
Да се създаде критична маса от технологично иновативно и предприемачески образовано общество в България.
Мисия
Да се обучават предприемачи, които мислят творчески и иновативно и които се развиват успешно в съвременната динамична и турбулентна среда; предприемачи, които съвместно добавят стойност за всички участници в процесите.
Цели
Да подготви студентите за успешна реализация, както в нови стартиращи компании, така и в утвърдени иновативни компании; да се осигурят условия за практическо иновативно обучение и участие в национални и световни състезания.
Стратегии
Обхванати са стратегическите цели и стратегии, както за човешкия и финансов капитал, така и за процесите и заинтересованите групи от участници. Екипът на програмата изпълнява етапите от жизнения цикъл на водещите предприемачески магистърски програми в света – стратегическо планиране, изпълнение, измерване на резултатите и усъвършенстване на процесите.
Процес на кандидатстване
В програмата се кандидатства съгласно условия за прием в Университета - дипломирани бакалаври или магистри по специалности в областта на природни науки, математика и информатика и технически науки. Могат да се приемат и кандидатите, завършили други специалности, като в зависимост от специалността им, за да се дипломират, трябва да положат изпити за допълнителни курсове за придобиване на необходимите базови знания по информатика. Приемът в програмата се осъществява с изпит по конспект, който е еднакъв за всички специалности от направлението. Кандидатстващите за места по държавна поръчка и платено обучение е необходимо да се явят на изпит, като по изключение прием се допуска и само по успех от дипломата за висше образование, ако останат незаети места.
Процес на обучение
Обучението по програмата разширява компетенциите на студентите в областта на общото добро управление, иновации и предприемачество. То комбинира висококачествени, интензивни процеси за обучение в клас и практическа работа, с реално участие в световно разпознати състезания по предприемачество. Този иновативен подход прави възможно комерсиализиране на научните изследвания и създаване на стартиращи фирми. В процеса на обучение се ценят и насърчават академичната честност, работата в екип и сътрудничество. Оценяването включва теория и практика; индивидуални и екипни приноси; работа в проекти, участие в реални състезания и други иновативни дейности.
Има няколко причини, които правят тази програма различна от класическите:
1. Програмата е ориентирана основно към работа в екип и
действия, както са успешните предприемачи.
2. Екипът от
преподаватели се старае да направи теорията и практиката лесни
за изучаване и използване.
3. Програмата е проектирана да се
развива заедно със студентите.
4. В процеса на обучение се
използват сериозни игри.
Реализация на студентите
Завършилите обучението по учебна програма ще придобият следните основни компетенции:
- Разпознаване на нуждите на потребителите и възможностите за технологични иновации и предприемачество;
- Добавяне на стойност в областта на технологиите, пазарите и мениджмънта;
- Прилагане на ключови фактори за успешните иновации;
- Развиване на ориентиран към добавяне на стойност бизнес или социална дейност (предприемаческо мислене, знание, тактичност);
- Разработване и представяне на бизнес план;
- Фокусиране към клиентските процеси и предлагане на нови динамични и адекватни конкурентни услуги;
- Комерсиализиране на научните изследвания и иновативните технологии;
- Планиране, разработване и изпълнение на иновативни стратегии;
Резултати
От стартирането си през 2007 г. по програмата са обучени повече от 300 магистри и 9 докторанти. Завършилите програмата са създали повече от 50 студентски и докторантски стартиращи компании. Практическата работа във формираните екипи от студенти в тези компании дава на студентите ценeн практически опит, който добавя много стойност към академична подготовка, която студентите получават нормално.
Защитени дисертации:
- Сия Валентинова Цолова на тема "Моделиране на стратегии за технологични стартиращи компании
- Боян Бориславов Янков на тема "Методология за предсказване на успеха за технологични стартиращи компании в България"
- Радостина Юриева Русева на тема "Моделиране на технологични иновации. Интегриран подход за моделиране на технологични иновации"
- Андрей Иванов Бъчваров на тема "Моделиране на бизнес процеси: Моделиране на процесите на иновации в електроенергийната система"
Създадени стартъпи:
От създадените студентски стартиращи компании около 10 са много активни и са създали повече от 100 високотехнологични работни места в страната. Примери:
- Komfo - http://www.komfo.com
- Imagga - http://www.imagga.com
- Gymzap - http://www.entrepreneurship-center.uni-muenchen.de/lab/alumni-teams/gymzap/index.html
- WebMotion - http://www.webmotion.bg
- ThreeChess - http://www.threechess.com
- Robopartans - http://www.robopartans.com
- EssenceWorks - http://www.essenceworks.com
- Dreamix - http://www.dreamix.eu
- Emmo
История на програмата
Магистърската програма е създадена през 2007 г. в сътрудничество с Университета в Бъркли, САЩ, с помощта на глобалната ИТ компания Intel, както и в условията на коопериране с клъстера от преподаватели по предприемачество в Европа и Азия. В програмата са привличани водещи български и чуждестранни преподаватели и експерти в различни области от бизнеса. Основното предимство на програмата се състои в съчетаване на таланта на преподавателите, менторите, експертите и студентите; голямото разнообразие от налични ресурси и иновативните методи на обучение и управление
Анотации на учебните дисциплини
Информация за учебните дисциплини на магистърската програма можете да получите тук.