Home Contact Version in English

За проекта

Цел на проекта

Целите на проекта за подобряване на качеството на обучение напълно съответстват и допринасят за постигане на стратегическата цел на ОП РЧР, на специфичните й цели и целта на Приоритетната ос. Повишаването на качеството на обучение в университетите чрез въвеждане на иновационни форми за дистанционно обучение ще се отрази и върху подобряване качеството на обучението на инженерните специалисти, търсени на пазара на труда, и като цяло върху човешкия капитал в страната. Това от своя страна ще съдейства за реализиране на икономика на знанието в България и доближаване до целите на Европа 2020. Чрез повишаване на качеството на образованието и на научните изследвания, както и подобряването на средата за обучение и научна работа на целевата група, ще се повиши интереса към научна дейност сред младите хора и стимулира устойчивото развитие на инженерните науки и технологии в страната. Внедряването в учебния процес на иновативни методи за обучение като виртуални лаборатории ще даде възможност на хора в неравностойно положение да имат достъп до сложно и скъпо лабораторно оборудване и да се включат пълноценно в учебния процес. Това ще повиши тяхната компетентност като специалисти и същевремнно ще увеличи тяхната конкурентноспособност на пазара на труда.

Дейности

За изпълнението на поставените цели проектното предложение предвижда работа по следните основни дейности:

  1. Управление на проекта - цели се качествено и своевременно изпълнение на проекта, постигане на поставените цели и очакваните резултати от проектните дейности.
  2. Разработване на система за управление на знания (СУЗ) - цели се разработването на устойчива система, подпомагаща събирането, споделянето и търсенето на информация и знания от обучаваните.
  3. Разработване на видео-лекции - цели се чрез подходящо техническо осигуряване да се разработят видео-лекции по минимум 17 учебни модула, които да обхванат обучението на студенти от бакалавърските и магистърски програми на Технически университет - София (Факултета за английско инженерно обучение (ФАИО) и Факултета за германско инженерно обучение и производствен менидмънт (ФаГИОПМ)) и Софийския университет (СУ) (Факултета по математика и информатика (ФМИ)).
  4. Изграждане на виртуални лаборатории - цели се осигуряване на дистанционен достъп на обучаваните до лабораторно оборудване за пълноценно провеждане на практически упражнения. Предвижда се разработването на учебни материали - електронни помагала в помощ на обучаваните във виртуалните лаборатории. Очаква се да бъдат разработени виртуални системи за обучение по минимум 10 модула за студенти от бакалавърските програми на ФАИО и ФаГИОПМ.
  5. Подготовка на е-материали и публикуване в СУЗ - цели да бъдат обработени получените е-материали и подготвени във формат за публикуване в системата.
  6. Провеждане на дистанционно обучение в ТУ-София и СУ - цели прилагане на разработените материали в провеждане на дистанционна форма за обучение на студентите в двата ВУЗ-а.
  7. Комуникация и разпространение на информация - цели информиране на всички заинтересовани (бизнес и общество) относно новосъздадените форми и резултатите на проекта, както и формиране на комуникационни умения на целевата група за представяне на научни резултати и комуникиране на наука.

СУ "Св. Климент Охридски"